BUĞDAY

Buğday insan beslenmesinde kullanılan kültür bitkileri arasında dünyada ekiliş ve üretim bakımından ilk sırada yer almaktadır. Bunun sebebi buğday bitkisinin geniş bir adaptasyon yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca buğday tanesi uygun besleme değeri, saklama ve işlenmesindeki kolaylıklar nedeniyle yaklaşık olarak 50 ülkenin temel besini durumundadır.

Buğday başta unlu mamuller olmak üzere birçok  gıda ve sanayi sektöründe kullanılmaktadır.

ARPA

Arpa  ülkemizde buğdaydan sonra en fazla ekim alanına sahiptir tahıl  ürünüdür. Arpa tek yıllık bir bitkidir,  özellikle hayvan beslenmesinde kullanılmakta olup malt ve bira üretiminde de kullanılmaktadır.Arpa, fazla soğuk ve fazla sıcak olmayan, nispi nemi yüksek olan yerlerde iyi gelişir.

MISIR

Buğdaygiller familyasındandır. Bir yıllık otsu bir bitki olup yetiştiği bölgeye göre boyu 1,5-3 metre arasında olabilir. Mısır taneleri yağ sektöründe kullanılmaktadır. Bunun yanında besleyici değerinden dolayı mısır taneleri hayvanlar için de yem sanayisinde kullanılmaktadır. Tanelerinden un elde edilmektedir.

TRİTİKALE

Buğdayla çavdarın melezlenmesinden elde edilmiş bir yıllık tahıl ürünüdür. Arpa ve buğday üretiminin düşük kaldığı yüksek rakımlı kıraç topraklarda tritikale ekilirse yüksek verim elde edilir. Ayrıca soğuk hava koşullarına buğdaydan da arpadan da daha dayanıklıdır.

Bugün un ve yem sanayiinde gittikçe daha çok kullanılır duruma gelmektedir.
Bu tahılın unu yumuşak buğday ununun kullanıldığı pasta, bisküvi, kek, erişte yapımında kullanılır.